Dotaci na projekt Včelařský kroužek ZŠW Jinonice ve výši 100 tis. Kč poskytlo hlavní město Praha.
Cíl:
Cílem je rozšíření počtu včelstev na 9 a zkvalitnění vybavení pro práci se včelami a pro zpracování medu.
Účel a obsah:
Projekt je realizován v několika okruzích, přičemž nejdůležitější je oblast podpory základního technického vybavení stávajícího včelařského kroužku a také dofinancování lektorské činnosti a platu asistenta, čímž ke možno zajistit stabilitu vedení kroužku i v případě, že nebude možné nadále kroužek lektorsky vést aktivistickým způsobem bez ohledu na honorář.
Včelařský kroužek při ZŠW je otevřen všem žákům základních škol na území Prahy a okolí.
Včelařský kroužek probíhá pravidelně každý týden v rámci 2 hodinového programu pro členy kroužku. Jeho součástí jsou jednak poznatky ohledně života včel a včelí etologie, jednak praktické dovednosti včelařského řemesla. Vlastním prožitkem budou moci nově děti navázat na teoretický výklad. Primární součástí pedagogiky je především přímý kontakt a to jak s živým včelstvem a jeho dílem a to prostřednictvím jednotlivých smyslů člověka – primárně zrak a sluch, u medu a vosku pak chuť a hmat, avšak i prací následného zpracování medu včelařem.
Průběh vzdělávacího programu je v závislosti na věku účastníků doplňován pro mladší žáky také instruktážními hrami se včelí tématikou a rovněž výkladem a ukázkou práce včelaře. Při dobrém počasí a teplotě nad 8 stupňů si děti na začátku kroužku obléknou ochranné pomůcky – včelařskou kuklu s ochrannou síťovinou, včelařské rukavice a věnují se pozorování života včel. Dozvědí se, k čemu slouží dýmák a samy si vyzkouší práci s kouřem pro zklidnění včel, větší děti si vyzkouší také práci s rozpěrákem a užití včelařských kleští při vyjmutí rámečků ze včelstva (rámky bývají často zatmelené a je třeba jisté zručnosti pro jejich úspěšné vyjmutí z úlů). Pozorováním jednotlivých plástů získají děti přehled o různých funkcích voskových buněk (plodová část, uložení medu a pylu) a skladbě včelstva (dělnice, trubci, královna) a rozmístění v úlu, děti pochopí rozdělení úlu na plodiště a medník. Na konci školního roku probíhá hlavní včelařská slavnost – tzv vymetání medu, neboli medobraní. Zde děti zhodnotí a uplatní vše, co se v průběhu roku naučily. Kouřem uklidní včely, vyjmou zavíčkované plástve s medem z úlů, ometou včely, plástve odnesou do včelotěsného prostoru, zde na odvíčkovacím stole zbaví plástve voskových víček a vloží odvíčkované plástve do medometu. Med vytéká z medometu do čeřící separační nádoby, odkud po několika dnech putuje do sklenic. Vlastnoručně vyrobení med slouží následně v průběhu roku až do následujícího medobraní při každé schůzce jako zasloužená „odměna“ včelaře. V závěru každého včelařského setkání na rozloučenou děti ochutnají med od svých včel (přičemž jedna lžička medu denně je nejlepší zdravotní prevencí). Tím je také zajištěn celkový pozitivní vztah k proběhlé akci.
Kroužek dosud pracuje s minimálním technickým vybavením. Je třeba doplnit ochranné pomůcky, vybavení ke zpracování medu (máme zatím k dispozici pouze ruční medomet), je třeba pořídit odvíčkovací stůl, nádoby na separaci medu, technické vybavení na zpracování vosku, ochranné pomůcky pro všechny členy kroužku.
Cílová skupina:
Cílovou skupinou jsou členové včelařského kroužku (cca 30 dětí v několika samostatných skupinách). Včelařský kroužek je vhodný pro děti všech věkových kategorií, starší děti však potřebují též technické prostředky k opravdové včelařské práci. S navrženým technickým vybavením je možno pořádat i odborné jednorázové přednášky pro veřejnost z řad rodičů, přátel školy a včel.